فضای ذخیره‌سازی مرکز داده

Datacenter storage space

هنگام بررسی گزینه‌های مختلف ذخیره سازی، باید موارد زیادی را بخاطر بسپارید. اولاً، چقدر به ظرفیت ذخیره سازی نیاز خواهید داشت؟ آیا می‌توانید فضای ذخیره سازی اضافی را به درخواست خود اضافه کنید؟ در مورد در دسترس بودن داده‌ها چطور؟ آیا پشتیبان گیری‌های شبانه کافی است یا به آرایه‌های ذخیره سازی اضافی نیاز دارید؟ و سرانجام، چقدر حاضرید برای راه حل‌های ذخیره سازی خود بپردازید؟ پاسخ به این سوالات به شما کمک می‌کند تا تصمیم بگیرید که کدام فضای ذخیره سازی برای شما مناسب است.

هنگام در نظر گرفتن یک راه حل ذخیره سازی برای سازمان، درک اساسی از عملکرد و بهترین ویژگی‌های هر یک از این سه گزینه ذخیره سازی ضروری است. در اینجا، مشخصات اصلی DAS ، NAS و SAN را بیان می‌کنیم.

Direct Attached Storage (DAS) چیست؟

DAS به فضای ذخیره سازی اشاره دارد که مستقیماً به رایانه یا سرور متصل است. با DAS هیچ لایه شبکه ای بین رایانه و حافظه وجود ندارد. در عوض، فضای ذخیره ساز هم به صورت داخلی و هم به صورت خارجی (مستقیماً از طریق رابطی مانند USB یا SAS (Serial Attached SCSI) متصل می‌شود. دستگاه DAS می‌تواند یک درایو منفرد باشد، مانند یک درایو USB معمولی خارجی، یا دستگاهی که حاوی جایگاه برای چندین درایو است. برخی از دستگاه‌های DAS شامل توابع مدیریت پیشرفته و قابلیت‌های جامع RAID نیز هستند. DAS به لطف اتصال مستقیم مزیت سرعت را ارائه می‌دهد، اما DAS از نظر انعطاف پذیری نسبتاً محدود است – مگر اینکه رایانه به عنوان فایل سرور به عملکردها متصل باشد. اگرچه بسیاری از تیم‌های IT نگران SPOF (Single Point Of Failure) توسط DAS هستند، DAS گزینه خوبی برای استفاده توسط یک کاربر یا گروه‌های کوچک کاربر است.

DAS

Network Attached Storage (NAS) چیست؟

دستگاه NAS در واقع یک رایانه کاملاً کاربردی و دارای ظرفیت ذخیره سازی فراوان است که به شبکه داخلی شما متصل است. دستگاه‌های NAS شامل یک سیستم عامل و یک محفظه واحد درایو یا چندین محفظه درایو هستند، بسیاری از واحدهای NAS می‌توانند تعداد زیادی از درایوها را با تنظیمات پیشرفته RAID جای دهند. دستگاه‌های NAS به ارائه فایل اختصاص یافته اند و سخت افزار و سیستم عامل نیز تنظیم شده اند تا قابلیت اطمینان بسیار خوبی را ارائه دهند، این مزیت نسبت به فایل سرور + ترکیب DAS است.

اگرچه NAS انعطاف پذیری خوبی را ارائه می‌دهد، اما محدودیت در دسترسی داده‌ها مانند DAS یا SAN در سطح بلوک وجود ندارد. اعضای تیم شما برای دسترسی به داده‌ها در NAS باید مکان ذخیره سازی شبکه را به عنوان فایل اشتراکی اضافه کنند. این برای بسیاری از موارد مورد استفاده، مانند اشتراک فایل مناسب است، اما پیشرفت در سناریوهای دیگر را محدود می‌کند. در مقابل، راه حل‌های DAS و SAN به شما امکان می‌دهند به فضای ذخیره سازی مانند مکانی که برای دستگاه داخلی است دسترسی پیدا کنید.

NAS

Storage Area Network (SAN) چیست؟

SAN از برخی جهات به NAS شباهت دارد اما ویژگی‌های بسیار پیشرفته‌تری را ارائه می‌دهد که انعطاف پذیری ذخیره سازی را افزایش می‌دهد. تفاوت اصلی در این است که تنظیمات SAN اجازه دسترسی به سطح بلوک را می‌دهد، که NAS این اجازه را نمی‌دهد. مزایا شامل افزایش سرعت و توانایی، به عنوان مثال، راه اندازی یک سیستم عامل در سراسر شبکه است. علاوه بر این، به لطف دسترسی به سطح بلوک، مناطق ذخیره سازی در SAN می‌توانند به عنوان درایوهای داخلی دستگاه ظاهر شوند.

همانطور که SAN‌ها ویژگی‌های پیشرفته تری ارائه می‌دهند، می‌توانند پیچیدگی‌هایی را نیز ایجاد کنند تا مزایا را تحت الشعاع قرار دهند. اگرچه شما با یک دستگاه چند منظوره کار خود را شروع می‌کنید، اما برای یک پیکربندی SAN فعال به مجموعه ای از اجزای زیرساخت اضافی از جمله سوئیچ‌های SAN، کنترل کننده‌های دیسک، Host bus adaptors (آداپتورهای گذرگاه میزبان) و کابل‌های فیبر اتصال نیاز دارید. هم‌چنین به مدیریت شبکه هوشمند نیاز دارید؛ زیرا پیکربندی SAN به راحتی انجام نمی‌شود.

SAN

SAN vs NAS vs DAS

  • DAS معماری است که فضای ذخیره سازی مستقیماً به سرورها (داخلی یا خارجی) متصل می‌شود.
  • فضای ذخیره سازی متصل به شبکه (NAS) یک دستگاه اشتراک فایل مبتنی بر IP متصل به شبکه محلی (LAN) است که دسترسی در سطح فایل را فراهم می‌کند.
  • شبکه منطقه ذخیره سازی (SAN) یک شبکه اختصاصی با سرعت بالا برای دسترسی به داده در سطح بلوک است.
  • SAN امکان تلفیق فضای ذخیره سازی را فراهم می‌کند و اجازه می‌دهد فضای ذخیره سازی در چندین سرور به اشتراک گذاشته شود.
  • بر خلاف DAS یا NAS که برای به اشتراک گذاری داده‎‌ها در سطح فایل بهینه شده است، قدرت SANها در توانایی آن‌ها برای جابجایی بلوک‌های بزرگ داده است.

DAS، NAS و SAN همه مزایای فوق العاده ای دارند، اما هر یک برای محیط خاص مناسب است و به شرح زیر ترجیح داده می‌شود:

  • DAS برای به اشتراک گذاری محلی سازی فایل در محیط‌های دارای یک سرور یا چند سرور ایده آل است
  • NAS برای سازمان‌هایی که به دنبال روشی ساده و مقرون به صرفه برای دستیابی سریع به داده‌های چند کاربری در سطح فایل هستند، گزینه‌ای ایده آل است.
  • SAN بهترین روش برای اطمینان از عملکرد قابل پیش‌بینی و در دسترس بودن و قابلیت اطمینان داده‌ها است.
SAN vs NAS vs DAS

انتخاب گزینه ذخیره سازی مناسب

راه حل ذخیره سازی مورد نظر شما به تعداد تیم، تعداد مهارت‌های شبکه در تیم و برنامه‌هایی که سازمان شما از آن‌ها استفاده خواهد کرد بستگی دارد. فقط با در نظر گرفتن هر سه این عوامل قادر خواهید بود از مزایا و معایب هر گزینه یکی را انتخاب کنید. آینده‌نگری نیز عامل مهمی است، هر راه حلی را که انتخاب می‌کنید باید با نیازهای رو به رشد خود برای مدت زمان معینی مقیاس‌بندی کنید.

شرکت هوشمند افزار نوین راهبرد با تکیه بر توانایی‌های متخصصان فنی خود، آماده ارائه خدمات درخصوص راه اندازی، مشاوره و پشتیبانی در زمینه تجهیزات سخت افزاری و سرویس‌های نرم افزاری شما می‌باشد.

هم چنین شما می‌توانید جهت آموزش اختصاصی تیم فنی خود، با دپارتمان آموزش در ارتباط باشید.