طراحی و پیاده‌سازی اتاق مرکز داده

Design and implementation of data center network infrastructure

اولین موضوع در مرکز داده تصمیم‌گیری در خصوص طراحی و پیاد‌ه‌سازی اتاق سرور می‌باشد. در طراحی اتاق سرور مباحثی مانند استانداردسازی اتاق سرور، تجهیزات اتاق سرور، سیستم سرمایشی، مکانیزم امنیت اتاق سرور و سیستم اعلام و اطفاء حریق اتاق سرو را بایستی در نظر داشت. علاوه بر آن جهت اجرای یک مرکز داده باید عوامل متعددی را در نظر گرفت: از سطح استفاده از مجازی‌سازی گرفته تا رعایت الزامات پدافندی؛ از پیش‌بینی توسعه‌پذیری (Modularity) گرفته تا راندمان مصرف انرژی. اینکه چگونه می‌توان با حداقل سرمایه‌گذاری، بهترین زیرساخت را برای میزبانی اطلاعات و پردازشگرها فراهم کرد، نیازمند دانش، تجربه و هماهنگی کامل و عمیق بین طراحان، مجریان و کارفرمایان است. از سرویس خارج شدن مرکز داده در بسیاری از موارد ناشی از رعایت همین موارد ساده – به ویژه در حوزه زیرساخت – است. یک تحقیق ساده نشان می‌دهد که بیش از 70% از موارد قطعی سرویس در مراکز داده، ناشی از نقص سیستم برق و یا تهویه بوده است.

1
2
3
4
1

دما

2

رطوبت

3

امنیت

4

برق اضطراری

مهم‌ترین اقدامات اجرایی در رابطه با طراحی و پیاده‌سازی اتاق سرور عبارتند از:

سیستم کولینگ و تهویه اتاق سرور

در طراحی و راه‌اندازی اتاق سرور، تجهیزات باید از هرگونه گرد و غبار و رطوبت دور باشند، تا کارایی فن‌های موجود در کیس و رک‌ها بهتر باشند و در نتیجه گرد و غبار، باعث از کار افتادن آنها نشود. همچنین رطوبت می‌تواند آسیب جدی به خازن‌ها و برد‌های الکتریکی وارد کند، پس بهتر است برای به حداقل رساندن رطوبت محیط اتاق سرور، از سیستم تهویه و خنک‌سازی استاندارد استفاده شود زیرا کولر‌های آبی و خنک‌کننده‌های غیر استاندارد، رطوبت زیادی در محیط اتاق سرور ایجاد می‌کند و گزینه مناسبی برای خنک نگه داشتن اتاق سرور نیستند.
دمای اتاق سرور نباید از 10 درجه سانتیگراد کمتر و نباید از 27 درجه سانتیگراد تجاوز کند. محدوده مطلوب دما بین 18 تا 21 درجه سانتیگراد است. هنگام تعیین بهترین دمای اتاق سرور، از جمله اندازه اتاق و تعداد سرورها، باید عوامل متعددی را در نظر گرفت. این اطلاعات می تواند به اپراتورها در تصمیم گیری در مورد بهترین درجه حرارت برای نیازهای خود کمک کند.

امنیت فیزیکی اتاق سرور

استفاده از روش هایی برای ارتقا امنیت بسیار مهم است که با روش‌های مختلفی انجام می‌شود. از جمله سیستم کنترل تردد. سیستم کنترل تردد سیستمی است که وظیفه مدیریت و کنترل تردد انسانی را در اتاق‌های سرور و دیتاسنتر برعهده دارد. این سیستم با استفاده از مجموعه‌ای از سخت‌افزارها و یک نرم‌افزار هوشمند امنیت مراکز داده را تامین می‌کند.
همچنین بهتر است درب اتاق سرور به گونه‌ای طراحی شود که برای قفل یا باز کردن آن نیازی به کلید نباشد و در عین حال امنیت کامل را ایجاد کند. برای این موضوع می‌توان به عنوان مثال از قفل‌های کارتی یا رمزی استفاده کرد. استفاده از دوربین مداربسته نیز به ارتقای امنیت کمک می‌کند.

سیستم های اعلام و اطفای حریق

در طراحی و راه‌اندازی اتاق سرور، داخل اتاق‌ سرور حتماً باید تجهیزات اطفای حریق فعال باشد تا در صورت بروز کوچک‌ترین مشکل بتوان به آسانی و سرعت به حل مسئله پرداخت، اما برای تشخیص بهتر شروع آتش‌سوزی معمولاً بهترین شرایط این است که در داخل رک‌ها و محیط اتاق سرور سنسور‌های تشخص آتش‌سوزی نصب گردد و جهت بالا بردن بیشتر امنیت بهتر است درب اتاق سرور از رنگ و جنس نسوز انتخاب شود تا در صورت بروز آتش در خارج از اتاق سرور، آتش‌سوزی به درون اتاق سرور منتقل نشود.

تامین انرژی برق و باتری

از دیگر عوامل بسیار ضروری و حیاتی، تأمین انرژی برق است. تامین انرژی باید از طریق برق شهری انجام شود و جهت اطمینان بیشتر در مواقع اضطراری قطع برق باید حتماً UPS و یا ژنراتور نیز برای اتاق سرور در نظر گرفته شود. قطع ناگهانی جریان برق در بعضی موارد خسارات جبران‌ناپذیری در سیستم به وجود می‌آورد که به زحمت می‌توان آن را به وضعیت قبلی بازگرداند.