نگهداری و پشتیبانی مرکز داده

Backup & Replication

Backup and Replication

هدف از Backup و Replication جلوگیری از، از بین رفتن فاجعه بار داده‌ها به دلیل اتفاقات پیش بینی نشده می‌باشد. خواه یک اتفاق طبیعی باشد، یا سخت افزار اصلی آن خراب شود یا یک نرم افزار مخرب، شما بایستی یک استراتژی Backup از داده‌ها را به طور کامل تشکیل دهید. تصمیم‌گیری در مورد اینکه شما به چه نوع تنظیمات بازیابی فاجعه نیاز دارید اولین و احتمالاً مهم‌ترین جنبه امنیت و حفظ اطلاعات شماست. اما آیا تفاوت بین Backup و Replication را می‌دانید؟

Backup چیست؟

به غیر از استفاده از سخت افزار قابل اعتماد، Data Backup یکی از ابزارهای اصلی برای بازیابی اطلاعات است. سیستم‌های پشتیبانی مدرن معمولاً حالت کل سیستم را ذخیره می‌کنند و این کار را در فواصل منظم انجام می‌دهند. این کپی ذخیره شده را می‌توان با خیال راحت خارج از سایت نگه داشت و در صورت بروز هرگونه اتفاق در مکان اصلی، برای بازیابی داده‌های اصلی استفاده کرد. شما به سادگی به جدیدترین نسخه مراجعه کرده و اطلاعات ارزشمندی را که در صورت استفاده نکردن از Backup برگشت ناپذیر از بین می‌روند، ذخیره می‌کنید.

Data Backup برای ذخیره سازی مجموعه‌های زیادی از داده‌های استاتیک (static) برای دوره‌های طولانی مدت ایده آل است. این راه حل برای سازمان‌هایی که انتظار نگهداری سوابق و اطلاعات را به صورت بلند مدت دارند، مناسب می‌باشد. چندین نوع مختلف پشتیبان گیری از داده وجود دارد که معمولاً به مقدار داده ای که باید ذخیره شود و ظرفیت منابع موجود بستگی دارد.

تهیه نسخه پشتیبان از کل سیستم می‌تواند بار مسئولیت بر دوش منابع باشد و هر دقیقه از هر روز انجام نشود. این بدان معنی است که نسخه اخیر اغلب چندین ساعت یا حتی چندین روز طول می‌کشد. از دست دادن مقدار کمی از داده برای برخی از مشاغل کاملاً قابل قبول است، اما امروزه کاربران انتظار سازگاری و در دسترس بودن داده‌ها را دارند.

مدت زمانی که برای بازیابی جدیدترین نسخه و استقرار آن در محیط کار لازم است، یک اشکال جدی است. سیستم شما برای کاربران در دسترس نخواهد بود تا زمانی که موفق به بازیابی و استفاده از نسخه شوید. برخی از این نقاط ضعف را می‌توان با Data Replication تقویت کرد.

Replication چیست؟

Data Replication اصطلاحی گسترده برای فناوری‌ها و فرآیندهایی است که کپی داده‌ها را ایجاد، همگام سازی و آن‌ها را در شبکه ای از سرورها و مراکز داده توزیع می‌کند. یک فاجعه به دلیل تعداد نسخه‌ها، حداقل تأثیر را در دسترسی به داده‌ها دارد. در دسترس بودن سیستم بسیار مهم است و روند بازیابی معمولاً در چند دقیقه قابل اندازه گیری است. تکثیر داده، از بسیاری از جهات، بسیاری از اشکالات پشتیبان گیری داده‌ها را برطرف می‌کند.

پس چرا مشاغل هنوز از هر دو استفاده می‌کنند؟ نسخه‌های کپی شده همیشه به روز می‌شوند و بنابراین وضعیت قبلی را به سرعت از دست می‌دهند. اگر فقط از تکثیر داده‌ها استفاده می‌کنید، به یک سیستم موازی برای پشتیبانی از داده‌های تکثیر شده احتیاج دارید، به‌خصوص اگر نیاز به نگهداری سوابق بلند مدت دارید.

Replication توسط بدافزار به شدت مختل می‌شود. همان‌طور که داده‌ها در کل سیستم تکرار می‌شوند، بدافزارها نیز می‌توانند تکرار شوند. بدون پشتیبان گیری مناسب، بازگشت به حالت عادی از نرم افزار مخرب غیرممکن است.

به همین دلیل است که اکثر ارائه دهندگان خدمات برای حفظ ثبات طولانی مدت و در دسترس بودن بالا، راه حل‌های تکثیر و پشتیبان (Backup and Replication) را ارائه می‌دهند.

شرکت هوشمند افزار نوین راهبرد با تکیه بر توانایی‌های متخصصان فنی خود، آماده ارائه خدمات درخصوص راه اندازی، مشاوره و پشتیبانی در زمینه تجهیزات سخت افزاری و سرویس‌های نرم افزاری شما می‌باشد.

هم چنین شما می‌توانید جهت آموزش اختصاصی تیم فنی خود، با دپارتمان آموزش در ارتباط باشید.