هوش مصنوعی

هوش مصنوعی Artificial intelligence که بر پایه تکنولوژی عمل می‌کند همانند ذهن انسان قابلیت تفکر دارد. در واقع هوش مصنوعی در قالب یک ماشین هوشمند، توسط انسان به گونه‌ای برنامه نویسی و پیاده‌سازی شده است که بتواند همانند انسان تفکر کند، محیط پیرامون را درک کند، توانایی حل مسئله و یادگیری داشته باشد و وظایف و برنامه‌هایی که به آن محول شده است را به درستی اجرا کند.

سامانه هوش مصنوعی نوعی برنامه رایانه‌ای یا ماشینی است که همانند هوش انسان قابلیت تفکر و درک حقایق، اصول، توانایی تصمیم‌گیری و عمل، توانایی یادگیری و استدلال برای حل مسائل، شبیه‌سازی و… دارند. به عنوان یک نمونه ساده که هزار بار در زندگی خود انجام داده‌ایم، جستجو در گوگل است که با استفاده از هوش مصنوعی انجام می‌شود، به طوریکه موتورهای جستجو با کمک هوش مصنوعی به بررسی کل اینترنت می‌پردازند و به جستجوی کاربران پاسخ می‌دهند.

چرا باید از هوش مصنوعی استفاده شود؟

امروزه در اکثر سازمان‌ها به دلیل حجم زیاد داده‌ها، امکان پردازش و تفسیر و تصمیم‌گیری‌های مرتبط با آن‌ها علاوه بر اینکه به نیروی زیاد انسانی نیاز دارد، باعث اتلاف وقت و افزایش هزینه نیز می‌شود. در صورتیکه هوش مصنوعی در پردازش و تجزیه تحلیل داده‌ها بسیار سریع‌تر از انسان عمل می‌کند. علاوه بر این اکثر تعاملات در سازمان‌ها از طریق ارسال ایمیل، تماس تلفن، شبکه‌های اجتماعی و… صورت می‌گیرد. با این وجود بهره‌گیری از هوش مصنوعی می‌تواند همه تعاملات را به صورت خودکار انجام دهد. بنابراین صاحبان کسب و کار می‌توانند با بهره‌گیری از سامانه هوش مصنوعی باعث بهبود و پیشرفت کسب و کار خود در بسیاری از زمینه‌ها شوند.

مزایای استفاده از سامانه هوش مصنوعی چیست؟

 • دقت بسیار بالا در پردازش داده و انجام محاسبات
  با استفاده از سامانه هوش مصنوعی پیچیده‌ترین و سخت‌ترین مسائل با سرعت و دقت بسیار بالا نسبت به هوش انسان و بدون هیچ خطایی حل می‌شوند.
 • خستگی‌ناپذیر و منظم و بدون توقف
  سامانه هوش مصنوعی بدون کوچکترین خستگی و توقف و به طور منظم و مداوم می‌توانند کار کنند در حالیکه نیروی انسانی بعد از چندین ساعت کار به استراحت نیاز پیدا می‌کند.
 • انجام تعاملات سازمان‌ها به طور خودکار
  با استفاده از سامانه هوش مصنوعی در سازمان‌ها تمامی تعاملات به صورت خودکار صورت می‌گیرد و نیاز به نیروی انسانی از بین می‌رود.
 • پیش‌بینی دقیق نتایج
  با استفاده هوش مصنوعی می‌توان نتیجه هر فرآیند را براساس تجزیه و تحلیل داده‌ها به طور دقیق پیش‌بینی کرد.
 • صرفه‌جویی در زمان و هزینه
 • افزایش کیفیت زندگی در جوامع بشری
 • کمک به افزایش درامد در کسب و کارها و رشد اقتصادی
 • افزایش سیستم‌های اتوماسیون

معایب استفاده از سامانه هوش مصنوعی چیست؟

 • افزایش بیکاری
  به دلیل کارایی زیاد هوش مصنوعی در کسب و کارها، نیاز به نیروی انسانی در صنایع کاهش یافته و در نتیجه دیگر نیازی به آموزش مهارت به انسان نبوده و این شرایط باعث بروز بیکاری‌های گسترده در جوامع بشری خواهد شد.
 • نیازمند به برنامه‌های به روزرسانی شده
  اگر به سامانه هوش مصنوعی برنامه‌های جدیدی داده نشود، همان کارهای تکراری را انجام خواهند داد. بنابراین سامانه هوش مصنوعی نیازمند برنامه‌های به روز رسانی شده است تا نتایج مطلوب حاصل شود.
 • هزینه بالا
  سیستم هوش مصنوعی چون از نرم‌افزارهای پیچیده‌ای تشکیل شده‌اند، معمولا قیمت بالایی دارند و هزینه زیادی صرف نصب، تعمیر و نگهداری آن‌ها می‌شود.