سورتر هوشمند

Smart Sorter

با توجه به موقعیت استثنائی کشورمان در بخش کشاورزی و باغداری که حاصل اقلیم چهارفصل و تنوع ساختارهای جغرافیایی می‌باشد، محصولات متعدد باغی و زراعی در سطح کشور تولید و عرضه می‌شود که می‌تواند علاوه بر ایجاد اشتغال فراوان در سطح کشور، درآمدزایی ارزی بسیاری از طریق صادرات آن‌ها به کشورهای دیگر فراهم نماید. ولی متاسفانه موانع متعددی گریبان این بخش درآمدزا و مستعد صنعت ایران را گرفته است که می‌توان به چند مورد اشاره‌ای داشت:

الف – ساختار پیر، فرسوده و سنتی حوزه کشاورزی و باغداری.

ب – کوچک بودن قطعات کشاورزی در واحدهای زراعی و باغی.

ج – عدم وجود نظام بهره‌برداری تعریف شده و معین در بخشهای زراعی و باغی

د- کم بودن میزان سرمایه‌گذاری‌های دولتی و بخش خصوصی در حوزه کشاورزی نسبت به واحدهای تولیدی صنعتی و خدمات؛ این امر موجب می‌شود تا زیرساخت‌های کشاورزی نتوانند به نحو احسن و متناسب با نیاز جامعه توسعه یابند.

و – عدم شناخت نیازهای بازار، عدم تناسب مابین تولیدات کشاورزی و تقاضا و همچنین عدم وجود ارزش افزوده در تولیدات کشاورزی

ی- عدم وجود صنایع تبدیلی مناسب و کافی

هدف از طراحی و تولید دستگاه سورتر نسام

با توجه به موانع و مشکلات حوزه کشاورزی که  به آنها اشاره شد؛ تلفیق دانش و تخصص فنی با تجربیات گرانبهای کشاورزان مهمترین راه‌گشای مشکلات حوزه کشاورزی خواهد بود. بدین منظور تیم متخصص و فنی نسام بر آن شده است تا با تولید دستگاه خانگی سورتینگ (مرتب‌ساز) محصولات کشاورزی به برخی از مشکلات پاسخی مناسب و اقتصادی دهد. از آنجائیکه دستگاه سورتینگ نسام از تکنولوژی روز جهت شناسائی کیفیت محصولات کشاورزی و باغداری استفاده می‌نماید می‌تواند جانی دوباره به ساختار فرسوده کشاورزی دهد و با ارزش افزوده چشمگیری که برای کشاورزان خواهد داشت انگیزه‌ای مضاعف خواهد بود تا کشاورزان از دیگر تکنولوژی‌ها و دانش فنی در سایر مراحل تولیدات کشاورزی استفاده نماید. سورتینگ نسام در سایز و اندازه‌ای طراحی و تولید شده است که امکان استفاده از آن بصورت خانگی وجود دارد لذا تا حدی می‌تواند معضل کوچک بودن قطعات زمین‌های کشاورزی را پوشش دهد و تولیدات این چنین زمین‌های کشاورزی را نیز دارای توجیه اقتصادی نماید. و در نهایت اهمیت مرتب‌سازی و تفکیک کیفی محصول (سورتینگ) بر کسی پوشیده نیست و متاسفانه در حال حاضر سود حاصل از مرتب‌سازی معمولا نصیب دلالان و واسطه‌گران می‌شود و باغدار و کشاورز بدلیل نداتشن امکانات مرتب‌سازی محصول مجبورند محصول خود را با حداقل قیمت و بصورت فله‌ای در اختیار واسطه قرار دهند.

با دستگاه سورتینگ خانگی نسام، باغدار و کشاورز می‌تواند محصول برداشت شده را شخصا و در خود باغ و یا نزدیک‌ترین محل مرتب و بسته‌بندی نموده و بصورت محصول آماده فروش در اختیار بازار قرار دهد.

توانمندی‌های دستگاه

دستگاه سورتر نسام بر اساس تکنولوژی Deep Learning و پردازش هوشمند تصویر طراحی و تولید شده است.

در ابتدای امر، محصولات با درجات کیفی و کمی مختلف جهت درجه‌بندی برای دستگاه تعریف می‌شوند. بدین شکل که نمونه محصولات با کیفیت‌های مختلف و در اندازه‌های متفاوت وارد دستگاه شده، دوربین‌های دستگاه، محصولات را رصد نموده و هسته مرکزی دستگاه، پردازش هوشمند تصویر بر روی محصولات انجام می‌دهد و با تکنولوژی Deep Learning درجه‌بندی کیفی و کمی محصولات را یاد می‌گیرد. پس از این مرحله دستگاه آماده سورتینگ می‌باشد. در مرحله سورتینگ، محصولات وارد دستگاه شده و دوربین‌ها تصاویر محصولات را ثبت نموده و پردازش هوشمند تصویر بر روی محصولات صورت می‌گیرد و در نهایت بر اساس الگوی یاد گرفته شده در مرحله قبل، درجه‌بندی کمی و کیفی محصولات صورت می‌پذیرد.

سورتینگ محصولات بر اساس سه فاکتور انجام می‌گیرد:

الف – رنگ محصول: بر اساس رنگ محصول رسیده بودن یا نبودن بسیاری از محصولات کشاورزی قابل تشخیص می‌باشد.

ب – اندازه محصول: محصولات سورت شده دارای سایز و اندازه یکسان خواهند بود.

ج – آسیب دیدگی و آفات محصول: محصولات علاوه بر میزان رسیدگی محصول و اندازه آن بر اساس میزان زدگی، آسیب دیدگی و آفات احتمالی نیز تفکیک و سورت می‌شوند.

با توجه به فاکتورهای مذکور در سورتینگ محصولات، تنوعی از درجات و کیفیت محصولات قابل سورت می‌توان تعریف کرد.

نرم‌افزار دستگاه بر اساس محصول متقاضی مشتری قابل سفارشی‌سازی می‌باشد و مشتری می‌تواند بسته به کیفیت محصول خود تنظیمات لازم برای درجه‌بندی محصولات خود بر روی دستگاه انجام دهد. به عنوان مثال ممکن است محصول باغدار پرتقال باشد. لذا دستگاه سورتینگ نسام با نرم‌افزار سورت پرتقال را خریداری می‌نماید و به هنگام سورتینگ محصول می‌تواند اندازه محصولات خود را برای دستگاه تعریف کند و یا می‌تواند فاکتور میزان آسیب دیدگی محصول را نادیده بگیرد.

با توجه به قابلیت‌های دستگاه سورتر خانگی نسام؛ این دستگاه توانایی سورت انواع میوه‌جات، آجیل، خشکبار و سایر محصولات زراعی از کوچکترین اندازه تا اندازه متوسط را با حداکثر دقت دارا می‌باشد.

نحوه کارکرد دستگاه سورتینگ نسام

دستگاه بر اساس محصول کشاورزی طراحی شده و به بازار عرضه می‌گردد. به عنوان مثال برای پرتقال با درجات کیفی و کمی مختلفی که در سبد تولیدی صنعت کشاورزی ایران وجود دارد نرم‌افزار اولیه به عنوان استاندارد محصولِ با کیفیت و مرغوب بر روی دستگاه نصب می‌شود. مشتری می‌تواند محصول تولیدی خود را با توجه به مشخصات محصولِ استاندارد تعریف شده بر روی دستگاه سورت نماید و یا اینکه برخی از فاکتورهای سورتینگ را بر روی دستگاه تغییر داده و متناسب با محصول خود عمل سورتینگ را انجام دهد.

به عنوان مثال مشتری می‌تواند قطر پرتقال تولیدی خود را به عنوان محصول با درجه کیفی بالا به عنوان فاکتور اندازه سورتینگ برای دستگاه تعریف نماید درجات دوم و سوم را نیز بر اساس آن تعیین نماید.

امکان تغییر کاربری سورتینگ دستگاه از یک محصول به محصول دیگر تنها با تغییر نرم‌افزار دستگاه و بروزرسانی آن امکان‌پذیر می‌باشد. با این قابلیت مشتری می‌تواند برای محصولات مختلف خود از یک دستگاه سورتینگ استفاده نموده و تنها اقدام به تعویض نرم‌افزار آن نماید.

ویژگی‌های دستگاه سورتینگ نسام

 • بهره‌گیری از تکنولوژی‌های دارای دانش فنی بالا (Deep Learning & Intelligent image processing)
 • امکان تصویر برداری 3 بعدی محصولات
 • سورتینگ هوشمند محصول بر اساس میزان رسیدگی محصول
 • سورتینگ هوشمند محصول بر اساس اندازه و سایز محصول
 • سورتینگ هوشمند محصول بر اساس میزان زدگی و آسیب دیدگی محصول (کیفیت ظاهری)
 • کوچک و قابل حمل بودن دستگاه
 • هزینه تعمیر و نگهداری بسیار پائین
 • قابلیت افزودن ماژول‌های مختلف شستشو، خشک کن، بسته بندی
 • قابلیت سفارشی‌سازی نرم‌افزار محصول توسط مشتری
 • مصرف انرژی پائین
 • قابلیت استفاده در محیط های غیر صنعتی و خانگی
 • مقیاس پذیر بودن
 • قابلیت سورت محصول بر اساس تمام ویژگی های فیزیکی با دقت بسیار بالا