مجازی‌سازی نرم‌افزار چیست؟

مجازی‌سازی نرم‌افزار ، فناوری است که یک برنامه را از سیستم عامل اصلی که روی آن اجرا می‌شود ، محصور می‌کند. همچنین دسترسی به یک برنامه را بدون نیاز به نصب روی دستگاه مورد نظر امکان پذیر می‌سازد. (برای مثال شما قادر خواهید بود با استفاده از مجازی‌ساز نرم‌افزار، نرم‌افزار 3D Max را بر روی گوشی خود به صورت مجازی داشته باشید.)

از دید کاربر، برنامه به صورت محلی (local) در دستگاه اجرا شده و تعامل ایجاد می‌کند. کاربر می تواند پنجره برنامه را تغییر اندازه، جابجا یا کوچک کند و همچنین از عملکردهای معروف صفحه کلید و ماوس استفاده کند. ممکن است در بعضی مواقع تفاوت‌های ظریفی وجود داشته باشد، اما در بیشتر موارد، کاربر یک تجربه یکپارچه دارد.

در زیر می‌توانید تصاویر مربوط به Horizon Client را که بصورت محلی بر روی Mac (سمت چپ) و Horizon web portal (برای Html access) (راست) اجرا می‌شود، مشاهده کنید.

مجازی‌سازی نرم‌افزار

مزایای مجازی‌سازی برنامه

چه تعداد از کارمندان شما آرزو دارند که بتوانند در ساعات شلوغی در خانه کارهای خود را انجام دهند تا از گذراندن اوقات خود در ترافیک جلوگیری کنند و سپس در ساعت‌های راحت‌تری رفت و آمد کنند بدون اینکه برنامه ساعت کاری خود را تغییر دهند؟

مزایای مجازی سازی برنامه شامل موارد زیادی است، که به برخی از آن‌ها در زیر اشاره می‌کنیم:

 • نصب آسان: می‌توانید یکبار برنامه را روی سرور نصب کنید و به سادگی آن را به تعداد دلخواه در نقاط انتهایی مجازی کنید. از این رو، نیاز به نصب برنامه در هر نقطه پایانی کاهش می‌یابد.
 • استقرار آسان: اجرای برنامه‌ها برای client ها نیز آسان است. می‌توانید به سادگی فایل اجرایی که قبلاً پیکربندی شده است را برای آن‌ها ارسال کنید تا استقرار برنامه‌ها به آسانی انجام شود.
 • قابلیت حمل بهتر: برنامه‌های مجازی را می‌توان در هر مکان، در هر نقطه پایانی، اعم از ویندوز، Android یا iOS استفاده کرد. این قابلیت جابجایی باعث می‌شود تا اطلاعات مهم در سرور باقی بمانند و در صورت به خطر افتادن یک نقطه پایانی، جای نگرانی نباشد.
 • حذف آسان: به راحتی می‌توانید برنامه‌های مجازی را از سمت سرور حذف نمایید. بنابراین حذف نصب در هر رایانه نیاز نیست.
 • کاهش ناسازگاری بین برنامه‌ها: نصب یک برنامه ممکن است گاهی منجر به مشکلات و خرابی برنامه دیگر شود. از آنجا که برنامه‌های مجازی سازی شده نسخه‌های مجازی هستند که روی نقاط انتهایی اجرا می‌شوند، این مسئله تا حد زیادی کاهش می‌یابد.
 • عقبگرد آسان: اگر برنامه ای مطابق انتظار کار نکند، می‌تواند به راحتی برگردانده شود و دوباره به حالت پایدار خود برسد.
 • امنیت بهتر: از آنجا که برنامه‌های مجازی و همچنین سیستم عامل از یکدیگر جدا شده اند، بدافزارهایی که در یکی ظاهر می‌شوند نمی‌توانند بر دیگری تأثیر بگذارند.
 • به روزرسانی آسان تر: شما می‌توانید برنامه‌های مجازی سازی شده را یک بار از یک مکان مرکزی به روز کنید، و لازم نیست این به روزرسانی‌ها به صورت جداگانه در همه دسکتاپ‌ها انجام شود.
 • پشتیبانی ساده: اگر مشکلی در زمینه کار برنامه‌های مجازی وجود داشته باشد، پرسنل مرکز مشاوره می‌توانند به راحتی آن را از یک مکان مرکزی مشاهده کرده و مسائل را به صورت مرکزی حل کنند.
 • استقلال از سیستم عامل: برنامه‌های مجازی مستقل از سیستم عامل مورد استفاده هستند، بنابراین آن‌ها را در هر نقطه پایانی اعم از مایکروسافت ، iOS یا Android قابل استفاده می‌کند.

از موارد زیر برای مجازی سازی برنامه استفاده کنید!

در زیر لیستی از موارد استفاده برای مجازی سازی برنامه وجود دارد:

 • کنترل هزینه:
  اگر تعداد زیادی کارمند یا کاربر نهایی دارید، خرید رایانه‌های شخصی برای همه به شدت گران است. مجازی سازی برنامه در چنین شرایطی به شما کمک می‌کند زیرا به شما امکان می‌دهد برنامه‌های مهم را به هر نقطه نهایی منتقل کنید.
 • تحرک برنامه:
  برنامه‌های سازمانی برای سهولت استفاده باید از هر نوع دستگاه تلفن همراه قابل دسترسی باشند. مجازی سازی برنامه با اجازه دادن به برنامه‌ها به هر نقطه پایانی، قابلیت تحرک را ارائه می‌دهد.
 • قابلیت‌های دسترسی از راه دور امن:
  مجازی سازی برنامه به کارمندان اجازه می‌دهد تا از هرجایی به برنامه‌های مهم دسترسی پیدا کنند. از این رو، مجازی سازی برنامه برای کار در سناریوهای خانگی مفید است که نه تنها سهولت بلکه امنیت را نیز تضمین می‌کند.
 • مهاجرت ساده:
  از آنجا که مجازی سازی برنامه‌ها، برنامه‌ها را از سیستم عامل اصلی جدا می‌کند، نیازی به انجام انتقال گسترده از یک نوع سیستم عامل به سیستم دیگر نیست.
 • اجرای برنامه‌های داخلی:
  یکی دیگر از موارد مهم استفاده از مجازی سازی برنامه ، استقرار برنامه‌های داخلی است که اغلب توسط توسعه دهندگان به روز می‌شوند. به روزرسانی، نصب و تحویل این برنامه‌ها با استفاده از مجازی سازی برنامه از راه دور و سریع انجام می‌شود. از این رو، مجازی سازی برنامه برای سازمانی که برنامه‌های داخلی را اجرا می‌کند به همان اندازه مهم است.

مجازی سازی برنامه client چیست؟

مجازی سازی برنامه client، نرم افزاری است که روی نقاط پایانی فیزیکی یا clientهایی مانند لپ تاپ، دسکتاپ، تبلت، تلفن و موارد دیگر نصب شده است. این نقاط پایانی را قادر می‌سازد تا برنامه‌های مجازی را اجرا کنند. برنامه‌های مجازی خود در قسمت پایانی نصب نشده اند. در عوض، آن‌ها در یک سرور از راه دور میزبانی می‌شوند و از طریق شبکه، مانند LAN یا اینترنت، به مجازی سازی برنامه client تحویل داده می‌شوند.

Microsoft App-V ، Citrix XenApp و Parallels® Remote Application Server (RAS) فقط سه نمونه از راه حل‌های مجازی سازی هستند که از کلاینت‌های مجازی سازی برنامه استفاده می‌کنند.

مجازی سازی برنامه client در قسمت پایانی اجرا می‌شود و از طریق پروتکل RDP مانند Microsoft RemoteFX ، Citrix HDX یا سایر روش‌های مشابه با نرم افزار مجازی سازی در سرور ارتباط برقرار می‌کند. هنگامی که برنامه مجازی به آن تحویل داده شد، مشتری برنامه را پیکسل به پیکسل ارائه می‌دهد و آن را در صفحه نقطه انتهایی نمایش می‌دهد. به محض ارائه کامل برنامه، کاربر می‌تواند با آن ارتباط برقرار کند، گویی که برنامه به صورت محلی نصب شده است.

مزایای مجازی سازی برنامه client

از آنجا که سرویس‌های گیرنده مجازی سازی برنامه جزء جدایی ناپذیر بیشتر راه حل‌های کاربردی مجازی می‌باشند، تا حدی مسئول مزایای ارائه شده توسط این راه حل‌ها هستند، از جمله:

 • کاربران را قادر می‌سازد برنامه‌هایی را اجرا کنند که بومی سیستم عامل دستگاه آن‌ها نیست، مانند اجرای Microsoft Word یا Excel بر روی لپ تاپ Chromebook یا Linux
 • استفاده مجدد از دستگاه‌های قدیمی و امکان اجرای برنامه‌های از راه دور برای آن‌ها
 • افزایش امنیت با ذخیره سازی داده‌ها بر روی سرور به جای سرویس گیرنده
 • ساده سازی مدیریت با تمرکز در مدیریت و نگهداری برنامه‌ها

شرکت هوشمند افزار نوین راهبرد با تکیه بر توانایی‌های متخصصان فنی خود، آماده ارائه خدمات درخصوص راه اندازی، مشاوره و پشتیبانی در زمینه تجهیزات سخت افزاری و سرویس‌های نرم افزاری شما می‌باشد.

هم چنین شما می‌توانید جهت آموزش اختصاصی تیم فنی خود، با دپارتمان آموزش در ارتباط باشید.