دپارتمان زیرساخت شبکه

(Network Infrastructure Department)

زیرساخت شبکه، جریان داده در کل سازمان را برقرار می‌نماید که با توجه به اهمیت داده‌‌ها در هر سازمان، مباحث پیچیده‌ای در زیرساخت شبکه مطرح می‌شود، مباحثی مانند توپولوژی منطقی و فیزیکی شبکه، Routing و Switching داده‌ها، امنیت داده‌ها و کنترل دسترسی و غیره. برای طراحی و پیاده‌سازی زیرساخت شبکه لازم است نیازهای سازمان، نیازهای کاربران، فناوری‌های موجود، سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای موجود بدقت بررسی شود تا بر اساس آنها توپولوژی شبکه، نحوه مسیریابی داده‌ها، پروتکل‌های امنیتی و سیاست‌های کنترل دسترسی بدرستی اعمال شود.

شرکت هوشمند افزار نوین راهبرد با نام تجاری نسام با تکیه بر توانمندی‌های متخصصان فنی و تجربیات گرانبهایی که طی فعالیت چندین ساله خود در صنعت فناوری اطلاعات کسب نموده است آماده ارائه خدمات در حوزه‌های مختلف زیرساخت شبکه می‌باشد:

طراحی و پیاده‌سازی زیرساخت شبکه

طراحی و پیاده‌سازی یکی از مفاهیم بسیار حیاتی در زیرساخت شبکه هر سازمان می‌باشد. چرا که طراحی، سنگ بنای زیرساخت شبکه می‌باشد. لازم است در طراحی زیرساخت شبکه تمامی مفاهیم دیگر مانند Routing ،Switching، امنیت شبکه، پشتیبانی و نگهداری با دقت بسیار زیادی لحاظ شود، چرا که کوچکترین اشتباه در طراحی شبکه تبعات جبران‌ناپذیری می‌تواند بدنبال داشته باشد. همچنین طراحی و پیاده‌سازی زیرساخت شبکه در انتخاب انواع تجهیزات زیرساخت شبکه، انتخاب پروتکل‌ها نقش بسزائی دارد. اشتباه در انتخاب تجهیزات، اشتباه در انتخاب مدیای ارتباطی و یا اشتباه در انتخاب محل استقرار تجهیزات مطمئنا در آینده هزینه‌های هنگفتی را برای سازمان تحمیل خواهد نمود.

طراحی و پیاده‌سازی سوئیچینگ و مسیریابی:

از مفاهیم اصلی زیرساخت شبکه، سوئیچینگ و مسیریابی می‌باشد. سوئیچینگ و مسیریابی بر اساس توپولوژی طراحی شده در طراحی زیرساخت شبکه پیاده‌سازی می‌شود. انتخاب پروتکل‌های مسیریابی با توجه به تجهیزات سخت‌افزاری، گستردگی جغرافیایی سازمان و امینت، از کلیدی‌ترین موضوعات در زیرساخت شبکه می‌باشد. برخی پروتکل‌های مسیریابی عبارتند از OSPF, BGP,IS-IS, ERGIP. اهمیت انتخاب مسیریابی در انتخاب نوع دستگاه‌ها هم تاثیرگذار می‌باشد. علاوه بر آن در انتخاب پروتکل‌های مسیریابی لازم است نیازمندی‌های ارتباطات دورن‌سازمانی و برون‌سازمانی را مدنظر داشت. نیازمندی‌هایی از قبیل Route Aggregation، فیلترینگ برخی Routeها و مواردی مشابه آن.

پیاده‌سازی امنیت زیرساخت شبکه

امنیت زیرساخت شبکه به سه دسته عمده تقسیم بندی می‌شود:

  1. امنیت زیرساخت شبکه مرکز داده
  2. امنیت زیرساخت شبکه WAN
  3. امنیت زیرساخت شبکه Access

برقراری امنیت زیرساخت شبکه در سه سطح پیاده‌سازی می‌شود:

  1. برقراری امنیت تجهیزات سخت‌افزاری
  2. تعیین سطوح دسترسی افراد به تجهیزات
  3. برقراری امنیت اطلاعات و داده‌ها در کل شبکه

نگهداری و پشتیبانی زیرساخت شبکه

نگهداری و پشتیبانی زیرساخت شبکه بی‌شک از کلیدی‌ترین نیازهای هر سازمانی بوده و امری مستمر می‌باشد، چرا که تمامی فعالیت‌های هر سازمانی در گرو پویایی و پایداری زیرساخت شبکه می‌باشد. در نگهداری و پشتیبانی زیرساخت شبکه بایستی اطمینان حاصل نمود ارتباطات همواره برقرار بوده و تجهیزات سخت‌افزاری از صحت و سلامت کافی جهت سرویس‌دهی برخوردار می‌باشند. علاوه بر آن بایستی مکانیزم مطمئنی جهت پشتیبان‌گیری از تنظیمات تجهیزات سخت‌افزاری تعریف گردد تا در صورت بروز خرابی یا اختلال در کوتاه‌ترین زمان ممکن تجهیزات جایگزین شوند تا همچنان جریان داده در سازمان برقرار شود.