امنیت مرکز داده

Security of Datecenter

امنیت مرکز داده چیست؟

امنیت مرکز داده شامل اقدامات و آمادگی‌هایی است که یک مرکز داده را از تهدید، حمله و دسترسی غیرمجاز ایمن نگه می‌دارد. جنبه‌های امنیتی مرکز داده شامل امنیت فیزیکی، به برنامه‌ریزی سایت برای محدود کردن ورود فیزیکی و امنیت شبکه نیاز دارد، جایی که مهندسان امنیتی Firewallها و برنامه‌های anti-malware (ضد بدافزار) را برای جلوگیری از نقض نصب می‌کنند. اخیراً، امنیت مهندسی اجتماعی به جنبه مهمی برای حفظ امنیت مرکز داده تبدیل شده است. این شامل حفظ و آموزش کاربران در مورد اقدامات امنیتی مناسب از طریق کمپین‌های آگاهی است که به آن‌ها اطمینان می‌دهد افراد مجاز اطلاعاتی را که افراد غیر مجاز می‌توانند برای شکست اقدامات امنیتی موجود استفاده کنند، فاش نکنند.

چه کسی به امنیت مرکز داده نیاز دارد؟

هر سازمانی که برای کل فعالیت‌های خود یا حتی بخشی از آن به یک مرکز داده متکی باشد، باید اقدامات امنیتی فیزیکی و شبکه‌ای متعددی را انجام دهد که اطلاعات موجود در مرکز داده را از لحاظ از دست دادن، دستکاری‌های مخرب و سرقت محافظت کند. این روزها، هر شرکتی یک شرکت فناوری است – تعداد کمی از شرکت‌ها می‌توانند بدون نوعی فناوری تجارت کنند. اکثر مشاغل از کاغذ به دیجیتال انتقال یافته اند و اکنون بیشتر اطلاعات به جای قفسه کردن پرونده‌ها از کامپیوتر استفاده می‌کنند. هر شرکتی به روشی نیاز دارد تا اطمینان حاصل کند که اطلاعات مراکز داده آن‌ها ایمن و محافظت می‌شود.

چرا امنیت مرکز داده؟

از آنجا که یک مرکز داده میزبان اطلاعات، برنامه‌ها و خدماتی است که سازمان هر روز از آن‌ها استفاده می‌کند، سازمان‌ها باید اطمینان حاصل کنند که از اقدامات امنیتی مناسب برای محافظت از مرکز داده استفاده می‌کنند. فقدان امنیت مرکز داده می‌تواند منجر به نقض داده شود، در جایی که اطلاعات حساس سازمان یا بدتر از آن – اطلاعات مشتری – در معرض دید یا سرقت قرار می‌گیرد. این نوع نقض داده‌ها، هم از نظر مالی و هم برای اعتبار سازمان، می‌تواند بسیار پرهزینه باشد. برخی از مشاغل هرگز از نقض داده‌ها بهبود نمی‌یابند.

سرعت پیشرفت فناوری بدان معناست که تهدیدهای امنیتی به سرعت در حال تکامل هستند. با استفاده روز افزون از مجازی سازی مرکز داده، نیاز به امنیت مرکز داده در لایه زیرساخت افزایش می‌یابد. امنیت یکپارچه در داخل نرم افزار رویکرد امنیتی دقیق‌تر، همراه با چابکی و سازگاری بیشتر هنگام برخورد با تهدیدهای امنیتی را امکان پذیر می‌کند.

چگونه می توان یک مرکز داده را امن کرد؟

مرکز داده یک خوشه متمرکز از تجهیزات محاسباتی و شبکه است که اطلاعات مهم سازمانی را برای یک شرکت در یک مکان فیزیکی ذخیره و پردازش می‌کند. مشاغل باید از اقدامات امنیتی فیزیکی و مجازی برای محافظت از مرکز داده خود استفاده کنند. امنیت شبکه یکی دیگر از نگرانی‌های امنیت مرکز داده است، زیرا بدافزار و سایر تهدیدها می‌توانند از طریق شبکه به یک مرکز داده برسند.

اقدامات امنیتی مرکز داده

موثرترین راه حل‌های امنیتی برای مراکز داده شامل هر دو ابزار امنیتی فیزیکی و مجازی است. از آنجا که تجهیزات مستقر در یک مرکز داده هم حساس و هم حجیم هستند، برای امنیت فیزیکی ملاحظات خاصی وجود دارد. آب و الکترونیک با هم مخلوط نمی‌شوند، بنابراین سیستم‌های سنتی مهار آتش در یک مرکز داده کار نمی‌کنند. و از آنجایی که مراکز داده از طریق دسترسی کاربر به شبکه‌های خارج متصل می‌شوند، مدیران IT باید اطمینان حاصل کنند که سیاست‌های امنیتی مناسب شبکه و کاربر در هر نقطه از دسترسی به مرکز داده وجود دارد. اقدامات امنیتی مجازی شامل روش‌هایی برای تأیید هویت کاربران مجاز، مانند احراز هویت چند عاملی، و نرم افزاری است که کاربران غیرمجاز را مانند Firewall محافظت نمی‌کند.

امنیت فیزیکی

اقدامات امنیتی فیزیکی برای یک مرکز داده به اندازه مرکز بستگی دارد. مراکز داده اغلب حاوی مقدار زیادی تجهیزات IT هستند مانند سرورها، سوئیچ‌ها و روترها، زیرساخت‌های خنک کننده و برق و تجهیزات ارتباط از راه دور. این تجهیزات ممکن است در یک کمد وجود داشته باشند، که به راحتی می‌توان از آن‌ها با یک قفل فیزیکی یا نگهداری در انبار محافظت کرد، در آنجا اقدامات امنیتی اضافی فیزیکی مانند دسترسی به نشان، نظارت تصویری، زنگ هشدار یا محافظ امنیتی ممکن است مناسب‌تر باشد.

محافظت در برابر آتش یکی دیگر از نگرانی‌های امنیت جسمی است. از آنجا که یک مرکز داده شامل تجهیزات حساس الکترونیکی است، سیستم‌های شیمیایی مهار آتش برای محافظت از تجهیزات در برابر آتش، گزینه بهتری نسبت به آبپاش‌ها هستند.

امنیت مجازی

اکنون بسیاری از مراکز داده از فناوری مجازی سازی استفاده می‌کنند که امکان انتزاع سرورهای مرکز داده، شبکه و ذخیره سازی را فراهم می‌کند. این انتزاع به مدیران IT این امکان را می‌دهد تا خدمات مرکز داده را از راه دور و با استفاده از نرم افزاری برای اجرای عملیات مرکز داده و تأمین فوری Workloadها در چندین سرور در صورت لزوم، مدیریت کنند. برخی از مراکز داده از فناوری مجازی سازی برای دسترسی به فضای Cloud عمومی و استفاده از آن به عنوان بخشی از زیرساخت مرکز داده خود استفاده می‌کنند. استفاده از نرم افزار یا راه حل‌های Cloud برای ساختار و مدیریت مرکز داده، نه تنها انعطاف پذیری ایجاد می‌کند، بلکه مرکز داده را در برابر حملات سایبری آسیب پذیرتر می‌کند.

برخی از نرم افزارهای شبکه مرکز داده شامل امنیت به عنوان بخشی از پیشنهادات یا برای کار با سایر ابزارهای امنیتی مجازی مانند Firewallها و سیستم‌های جلوگیری و نفوذ و شناسایی طراحی شده اند. مدیران IT ممکن است از این نرم افزار برای تعیین خط مشی‌هایی استفاده کنند که کاربران را شناسایی کرده و مشخص کنند کدام کاربران می‌توانند به مرکز داده دسترسی پیدا کنند. شناسایی دو عاملی، در صورتی که شناسایی کاربر با درخواست چیزی که می‌داند (مانند گذرواژه) و استفاده از چیزی که در اختیار دارد (مانند تلفن همراه) تأیید شود، روشی قابل اعتماد است که ادارات فناوری اطلاعات می‌توانند از آن برای اطمینان از کاربران مجاز استفاده کنند تا به شبکه ای که به مرکز داده متصل است دسترسی داشته باشند.

نرم افزار امنیتی مرکز داده نه تنها کاربران غیر مجاز را از مشاهده یا سرقت اطلاعات حساس باز می‌دارد. همچنین می‌تواند برای تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات در مرکز داده، از آن‌ها در برابر از دست دادن محافظت کند.

زیرساخت‌های امنیتی شبکه

سازمان‌ها می‌توانند با تنظیم یک محیط امنیتی قوی یا Firewall بین ترافیک خارجی و شبکه داخلی، مرکز داده را از ترافیک ورودی شبکه مخرب محافظت کنند.

مدیران IT می‌توانند با تقسیم‌بندی آن به بخش‌ها و جداسازی هر بخش از بخش‌های دیگر، زیرساخت‌های شبکه را برای تقویت امنیت در یک مرکز داده ساختار دهند. با زیرساخت‌های شبکه تقسیم شده، نقض امنیت در یک بخش لزوماً کل شبکه را به خطر نمی‌اندازد.

آسیب پذیری و حملات مشترک

مجرمان اینترنتی از ابزارهای مختلفی برای دسترسی به مراکز داده استفاده می‌کنند. حملات مهندسی اجتماعی کاربران را هدف قرار می‌دهد، آن‌ها را فریب می‌دهد تا رمزهای عبور خود را فاش کنند و یا راه‌های دیگری برای ورود کاربران غیر مجاز باز می‌کند. کاربران بی خبر می‌توانند بدافزارهایی مانند Ransomware (باج افزار) را دانلود کنند و آن باج افزار به صورت اتوماتیک روی سیستم کاربر نصب می‌شود و سیستم کاربر را رمزگذاری می‌نماید و همین باج افزار از طریق شبکه روی سیستم‌های دیگر نصب می‌شود و دیگر سیستم‎‌ها را نیز آلوده می‌کند. گذرواژه‌های ضعیف یکی دیگر از راه‌های سو استفاده مجرمان اینترنتی از کاربرانی است که مراقب امنیت نیستند تا بتوانند به مرکز داده دسترسی پیدا کنند. برای ایمن نگه داشتن مراکز داده، مدیران IT باید به کاربران خود در مورد انواع مختلف حملات آموزش دهند و اقدامات امنیتی کاربر را به خوبی اجرا کنند.

کاربران تنها آسیب پذیری شبکه نیستند. همچنین پیکربندی نادرست شبکه‌ها یا ابزارهای نرم افزاری امنیتی ممکن است به مجرمان سایبری امکان دسترسی به مرکز داده را بدهد. مجرمان اینترنتی می‌توانند یک برنامه نرم افزاری یا پیکربندی نامناسب را با خفه کردن درخواست‌ها یا ارائه متوالی کدی که برای مقابله با آن برنامه ریزی نشده است، خاموش کنند. مراکز داده همچنین در مقابل حملات “جعل”، جایی که منبع واقعی یا ماهیت یک برنامه مخرب پنهان شده است، آسیب پذیر هستند. در جعل IP، به نظر می‌رسد که یک پیام از یک میزبان معتبر ارسال می‌شود و برای ورود به شبکه داخلی به همان اندازه ایمن عبور می‌کند. Firewallها یکی از راه‌های محافظت در برابر حملات جعل IP هستند.

شرکت هوشمند افزار نوین راهبرد با تکیه بر توانایی‌های متخصصان فنی خود، آماده ارائه خدمات درخصوص راه اندازی، مشاوره و پشتیبانی در زمینه تجهیزات سخت افزاری و سرویس‌های نرم افزاری شما می‌باشد.

هم چنین شما می‌توانید جهت آموزش اختصاصی تیم فنی خود، با دپارتمان آموزش در ارتباط باشید.