دپارتمان مرکز داده

(Datacenter Department)

با توجه به اینکه مرکز داده‌ی هر سازمانی قلب تبنده آن سازمان می‌باشد لذا بایستی بالاترین حساسیت‌ها، نظارت‌ها، کنترل‌ها و پشتیبانی‌ها بر روی مرکز داده صورت گیرد تا این اطمینان حاصل شود داده‌های سازمان که بی‌شک از اصلی‌ترین دارائی‌های سازمان می‌باشد، همواره در بالاترین سطح امنیت نگهداری شده و نرم‌افزارهای سازمانی در حال سرویس‌دهی بصورت مستمر می‌باشند. برای داشتن یک مرکز داده مطمئن با سرویس‌دهی مستمر بایستی در تمامی موضوعات نهایت دقت و حساسیت را در نظر گرفت.

شرکت هوشمند افزار نوین راهبرد با نام تجاری نسام با تکیه بر توانمندی‌های متخصصان فنی و تجربیات گرانبهایی که طی فعالیت چندین ساله خود در صنعت فناوری اطلاعات کسب نموده است آماده ارائه خدمات در حوزه‌ی مرکز داده می‌باشد:

اولین موضوع در مرکز داده تصمیم‌گیری در خصوص طراحی و پیاد‌ه‌سازی اتاق سرور می‌باشد. در طراحی اتاق سرور مباحثی مانند استانداردسازی اتاق سرور، تجهیزات اتاق سرور، سیستم سرمایشی، مکانیزم امنیت اتاق سرور و سیستم اعلام و اطفاء حریق اتاق سرو را بایستی در نظر داشت. علاوه بر آن جهت اجرای یک مرکز داده باید عوامل متعددی را در نظر گرفت: از سطح استفاده از مجازی‌سازی گرفته تا رعایت الزامات پدافندی؛ از پیش‌بینی توسعه‌پذیری (Modularity) گرفته تا راندمان مصرف انرژی. اینکه چگونه می‌توان با حداقل سرمایه‌گذاری، بهترین زیرساخت را برای میزبانی اطلاعات و پردازشگرها فراهم کرد، نیازمند دانش، تجربه و هماهنگی کامل و عمیق بین طراحان، مجریان و کارفرمایان است.

Design and implementation of server room
Design and installation of storage space

بی‌شک انتخاب تجهیزات ذخیره‌سازی و نوع ذخیره‌سازی از اصلی‌ترین مباحث مرکز داده می‌باشد چرا که بیشترین هزینه‌ها و حساس‌ترین انتخاب‌ها در مرکز داده در خصوص نوع فضای ذخیره‌سازی و تجهیزات مربوط به آن می‌باشد. فضای ذخیره‌سازی صرفا برای نگهداری اطلاعات و داده نمی‌باشد و بایستی بحث سرویس‌دهی سازمانی را نیز مد نظر داشت. نوع سرویس‌دهی سازمانی در تصمیم‌گیری‌های مربوط به فضای ذخیره‌سازی مانند انتخاب انواع فضای ذخیره‌سازی مانند DAS، NAS، SAN و enclosure و تجهیزات مربوطه نقش بسزائی را ایفا می‌کند. کوچکترین اشتباه در بحث فضای ذخیره‌سازی می‌تواند به بزرگترین خسارت‌ها منجر شود.

پس از بحث فضای ذخیره‌سازی، طراحی و پیاده‌سازی زیرساخت شبکه فضای ذخیره‌سازی موضوعی می‌باشد که نبایستی از اهمیت آن غافل ماند. زیرا زیرساخت شبکه فضای ذخیره‌سازی مرکز داده با سایر زیرساخت شبکه سازمانی متفاوت می‌باشد. در زیرساخت شبکه سازمانی از پروتکل‌های TCP/IP استفاده شده و هدف آن Routing & Switching داده‌ها می‌باشد. در حالیکه در زیرساخت فضای ذخیره‌سازی معمولا از پروتکل FC استفاده شده و هدف آن تعیین سطوح دسترسی سرویس‌ها، VMها به فضای ذخیره‌سازی می‌باشد. امروزه امکان ادغام زیرساخت شبکه سازمانی با زیرساخت شبکه فضای ذخیره‌سازی وجود دارد که به آن Converge Network گفته می‌شود.

Configure the data center network infrastructure
Configure the datacenter network infrastructure

پیکربندی زیرساخت شبکه‌ی مرکز داده

با توجه به اینکه تمامی داده‌های حیاتی و سرویس‌های یک سازمان به همراه سیستم پشتیبان‌گیری در مرکز داده قرار دارد لذا از اساسی‌ترین مباحث زیرساخت شبکه یک مرکز داده، ایزوله‌سازی سرویس‌های درون سازمانی، سرویس‌دهی اینترنت، داده‌ها، سیستم پشتیبان‌گیری و همچنین نقل و انتقال داده‌ها در مرکز داده می‌باشد. یکی از اهداف اصلی ایزوله‌سازی مصون نگه‌داشتن داده‌ها و سرویس‌ها از داده‌ها و سرویس‌های آسیب دیده می‌باشد. از دیگر اهداف ایزوله‌سازی فراهم آوردن امکان مقیاس‌پذیری سرویس‌ها بدون تاثیر گذاری بر دیگر سرویس‌ها می‌باشد. همچنین با ایزوله‌سازی می‌توان مدیریت پهنای باند و ترافیک مرکز داده را بهینه نمود.

مجازی‌سازی در واقع استفاده بهینه از منابع سخت‌افزاری یک یا چندین سرور برای راه‌اندازی و میزبانی بیش از یک سیستم عامل به صورت همزمان می‌باشد. در این حالت با یک سیستم عامل به همراه سرویس‌های آن می توان به عنوان یک فایل رفتار نمود. در حالت کلی چهار نوع مجازی‌سازی در دیتاسنتر وجود دارد:

  1. مجازی‌سازی مبتنی بر سرور
  2. مجازی‌سازی دسکتاپ (VDI)
  3. مجازی‌سازی مبتنی بر شبکه
  4. مجازی مبتنی بر فضای ذخیره‌سازی

virtualization
Design and implement data center security

امینت مرکز داده برخلاف تصور عموم با امنیت زیرساخت شبکه سازمانی متفاوت می‌باشد چرا که در مرکز داده کاربر وجود نداشته و در واقع کاربرها سرویس‌های سازمانی می‌باشند، لذا برای مرکز داده بایستی فایروال‌هایی انتخاب شوند که علاوه بر تامین امنیت بسته‌های ارتباطی و نقل و انتقال داده‌ها، امنیت سرویس‌ها، سیستم پشتیبان‌گیری، سیستم عامل‌ها و ماشین‌های مجازی را تامین نماید. با توجه به ماهیت مجازی‌سازی در مرکز داده لازم است نظارت کامل بر روی تمامی داده‌ها و بسته‌های ارتباطی بین ماشین‌های مجازی از بدو ایجاد وجود داشته باشد در نتیجه فایروال‌های سنتی زیرساخت شبکه سازمانی برای مرکز داده مناسب نمی‌باشد.

باید توجه داشت حتی اگر تمامی موارد قبل در یک مرکز داده به بهترین شکل ممکن طراحی و پیاده‌سازی شده باشد باز هم با توجه به اهمیت داده‌ها و سرویس‌ها لازم می‌باشد هر مرکز داده‌ای سیستم پشتیبان‌گیری و بازیابی داده‌ها را داشته باشد. در سیستم پشتیبان‌گیری بایستی راه‌حل‌های مختلف Recovery و Replication و همچنین امنیت سیستم پشتیبانی در نظر گرفته شود.

Data center maintenance and support

ماموریت دپارتمان مرکز داده

ماموریت متخصصان دپارتمان مرکز داده نسام حفظ اطلاعات ارزشمند سازمانی شما می‌باشد. مرکز داده شما همواره باید پویا، فعال و دور از آسیب باشد. شما می‌توانید این اطمنیان را حاصل نمائید که ما همواره در کنار شما هستیم.

در هر لحظه با ما در ارتباط باشید:

همچنین مفتخریم دانش و تخصص خود را با شما به اشتراک بگذاریم. جهت آموزش اختصاصی تیم فنی خود، با دپارتمان آموزش نسام در ارتباط باشید.